Przygotowanie roweru do sezonu jesienno zimowego

Przygotowanie roweru do sezonu jesienno zimowego

Jak przygotować swój rower na ciężkie warunki?

Jesień to idealna pora na odpowiednie przygotowanie swojego roweru do sezonu zimowego oraz konserwację i odpowiednie przechowywanie. Wiele z Was używa dwóch kółek przez cały rok, aktywnie spędzając czas wolny lub dojeżdżając do pracy.
Podczas przejściowego okresu jakim jest jesień musimy szczególnie dbać o swój sprzęt.
Od czego zacząć? Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na ważne pytanie:

Czy używasz roweru cały rok?

TAK
Im bardziej dbamy o nasz sprzęt tym dłużej i lepiej będzie nam służył. Dotyczy to każdego sprzętu, niezależenie od tego czy jest to rower, telefon czy samochód.  Jesień i zima to pory roku wyjątkowo narażające rower na niekorzystne warunki atmosferyczne. Utarło się stwierdzenie, że ekstremalne warunki, jakim może być poddawany rower, spotkać możemy tylko w górach w okresie deszczowym. 
Nic bardziej mylnego! W mieście nasze podzespoły również narażone są na destrukcyjne działanie wilgoci, brudu i niskiej temperatury. Oto kilka rad od nas:
1) Czyszczenie roweru na mokro po każdym używaniu. Jeśli używacie myjki ciśnieniowej, to omijajcie wrażliwe elementy, tj. piasty, suport i stery.
2) Należy dokładnie doczyścić cały napęd, czyli łańcuch, kasetę/wolnobieg i korbę. W celu dokładnego doczyszczenia zalecamy używanie specjalnej szczotki i aktywnej piany. Po spłukaniu piany z brudem wycieramy rower do sucha szmatką.
3) Smarowanie łańcucha specjalnym smarem rowerowym
4) Sprawdzanie ciśnienia w oponach
NIE
Do odpowiedniego przygotowania roweru do "snu zimowego" oprócz wyżej wymienionych czynności dołożyć musimy:
1) Ustawienie przerzutek w taki sposób, aby łańcuch był na najmniejszych zębatkach zarówno z przodu, jak i z tyłu. Uchroni nas to przed wyciąganiem sprężyny przerzutki i "przekosem" łańcucha.
2) Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach i obracanie kołami. Wyeliminujemy możliwość zastania się smaru w piastach naszego roweru i powstawanie zagięć na oponach.
3) Przechowywanie roweru w domu lub pod materiałem przepuszczającym powietrze. W ten sposób zapobiegamy zbieraniu się wilgoci pod plandeką i powstawaniu korozji.
Pamiętajcie - nie podejmujcie żadnych działań serwisowych, jeśli nie jesteście pewni. Powyższy artykuł ma charakter czysto informacyjny, nie odpowiadamy za szkody powstałe poprzez niewłaściwie wykonane czynności serwisowe użytkowników rowerów. 
Stuprocentowy profesjonalizm i jakość, uzyskacie powierzając nam rower w celu kompleksowego serwisu. Zajmiemy się Waszym rowerem, a Wy odbierzecie przygotowany sprzęt.

Zostaw odpowiedź

Wszystkie pola są wymagane